Miejsce na Twoją reklamę

Sucha plamistość liści ziemniaka

Sucha plamistość liści ziemniaka

Choroba znana jest także pod nazwą alternarioza ziemniaka i występuje na ziemniaku, pomidorze oraz niektórych roślinach psiankowatych. U ziemniaka porażeniu ulegają liście i bulwy. Choroba atakuje głównie te odmiany, które są bardzo podatne na opanowanie (Frezja). Sucha plamistość liści ziemniaka powodowana jest przez dwa gatunki grzybów z rodzaju Alternaria. Są to:

- Alternaria solani lub

- Alternaria alternata.

Choroba występuje na glebach lekkich, w klimacie suchym i ciepłym, gdzie pojawiają się krótkotrwałe deszcze. Wysoka temperatura oraz warunki stresowe występujące w okresie wegetacji również sprzyjają rozwojowi choroby. Alternarioza ziemniaka rozwija się głównie na roślinach z niedoborem potasu, osłabionych, niedożywionych, starzejących się lub wcześniej zaatakowanych przez inne patogeny. Straty mogą wynosić od 20% do nawet 50% upraw. W celu obniżenia strat  należy prowadzić ochronę chemiczną od chwili pojawienia się pierwszych objawów choroby na dolnych liściach – najczęściej jest to okres intensywnego wzrostu pędów i liści. Gdy choroba wystąpi na liściach, zbiór bulw należy wykonywać po wcześniejszym chemicznym zniszczeniu naci. Stopień odporności na tę chorobę zależy od odmiany ziemniaka.

Objawy:

Pierwsze objawy pojawiają się między 50 a 70 dniem od sadzenia, w fazie kwitnienia i tuberyzacji bulw. Objawy choroby występują na liściach oraz bulwach ziemniaka. Jeżeli chodzi o te pierwsze to na początku okresu wegetacji (druga i trzecia dekada czerwca oraz początek lipca) głównie na dolnych, starszych liściach pojawiają się okrągłe, brunatnoczarne, nekrotyczne, współśrodkowo strefowane plamy o średnicy od 1 do 2 cm. Plamy te swoim wyglądem przypominają słoje drewna lub tarczę strzelniczą. W początkowej fazie są owalne, a później w wyniku ograniczenia ich przez nerwy stają się wieloboczne. Wielkość i ilość plam uzależniona jest od odmiany ziemniaka. Wokół plam na wierzchniej stronie liścia występuje charakterystyczna żółtawa obwódka. Liście, które są silnie porażone żółkną, przedwcześnie zamierają i zasychają. Nadziemne części roślin ulegają zniszczeniu. Porażenie liści prowadzi często do ich przedwczesnego zamierania co wpływa na obniżenie wielkości plonu.

Objawy na bulwach pojawiają się w postaci suchych, szarobrunatnych, lekko wgłębionych lub wklęsłych, owalnych lub nieregularnych plam. Miąższ porażonej części bulwy jest brunatny i bardzo twardy. Przebarwienie sięga zwykle na głębokość od 2 do 5 mm. Porażone bulwy źle znoszą przechowywanie, a użyte do sadzenia nie kiełkują albo po wykiełkowaniu gniją. W przypadku niektórych odmian ziemniaka alternarioza może pojawiać się także w końcowym okresie wegetacji.

Źródłem infekcji są resztki pożniwne (liście, łodygi), które pozostają na polu po zbiorze ziemniaków oraz zainfekowane bulwy ziemniaków. Alternaria solani należy do grzybów mitosporowych. Na powierzchni porażonych liści, na krótkich trzonkach, zwykle pojedynczo, powstają maczugowate, oliwkowobrunatne konidia. Konidia te mają liczne przegrody poprzeczne i pojedyncze przegrody podłużne. Za pomocą tych zarodników dochodzi do rozprzestrzeniania się patogenu. Zakażenie liści następuje bezpośrednio przez kutykulę, natomiast infekcja dojrzałych bulw zachodzi zazwyczaj w miejscach zranień. Zimowanie grzybni i zarodników następuje w resztkach pożniwnych oraz w porażonych bulwach ziemniaka. Alternaria solani to grzyb ciepłolubny. Zarodnikowanie odbywa się w temperaturach od 19 do 23°C. Mgły i deszcze, duża wilgotność powietrza, krótkotrwałe suche okresy to główne czynniki sprzyjające rozwojowi patogenu. Gatunek Alternaria alternata jest mniej patogeniczny niż Alternaria solani.

Zapobieganie:

Ochrona polega na:

- sadzeniu zdrowych bulw

- stosowaniu ochronnych zabiegów fungicydowych, w tym wykonaniu zabiegu profilaktycznego od 45 do 50 dni po sadzeniu

- w razie potrzeby opryskiwaniu fungicydami zawierającymi mankozeb lub chlorotalonil

- dokładnym niszczeniu resztek pożniwnych

- doborze odpowiednich odmian – mniej podatnych na porażenie (Bryza, Dalia, Tarpan).

Miejsce na reklamę B

Miejsce na reklamę B